Myslivecká kynologie

Myslivecká kynologie je tradiční odvětví myslivosti. Pes je nepostradatelný pomocník myslivce při jakékoliv jeho činnosti v honitbě. Příprava mysliveckého psa je časově i finančně náročná činnost.                                             

 Zákon o myslivosti č. 449/2001 § 44 říká: držitel honitby je povinen držet a v honitbě používat lovecké psy. Loveckým psem se rozumí pes loveckého plemene uznaného Mezinárodní kynologickou federací (FCI) s průkazem původu, který složil příslušnou zkoušku z výkonu. Potvrzení o složené zkoušce vystavené jejím pořadatelem je veřejnou listinou. Prováděcí vyhláška MZe. č. 244/2002 a předpisy vydané na její realizování ukládají uživatelům myslivecké honitby používat při výkonu práva myslivosti lovecky upotřebitelné psy.  

    Zkouškami lovecké upotřebitelnosti se prokazuje způsobilost loveckých psů vykonávat činnosti, které je kvalifikují jako lovecky upotřebitelné pro výkon práva myslivosti. Těmito činnostmi se rozumí vyhledání, dohledání a přinesení usmrcené, postřelené nebo jiným způsobem zraněné drobné zvěře, nebo vyhledání a dosledování usmrcené, postřelené nebo jiným způsobem zraněné spárkaté zvěře, nebo prokázání vloh pro práci pod zemí.

Splnění limitních disciplin pro polní práci a vodní práci kvalifikuje psy k lovecké upotřebitelnosti pro vyhledání, dohledání a přinesení usmrcené, postřelené nebo jiným způsobem zraněné drobné zvěře. V případě splnění limitních disciplin pro lesní práci získávají psi loveckou upotřebitelnost pro vyhledání a dosledování usmrcené, postřelené nebo jiným způsobem zraněné spárkaté zvěře. Je-li náplní lesních zkoušek i vyhledání, dohledání a přinesení usmrcené, postřelené nebo jiným způsobem zraněné drobné zvěře, je možno psům vydat „potvrzení o složení zkoušky psa z výkonu“ pro vyhledání, dohledání a přinesení usmrcené, postřelené nebo jiným způsobem zranění drobné zvěře. V případě složení zkoušek z norování získávají psi loveckou upotřebitelnost pro práci pod zemí. Náplň jednotlivých limitních disciplin popisuje zkušební řád a splnění limitních disciplin není podmíněno celkovým uspěním na jednotlivých typech zkoušek loveckých psů, kde jsou limitní discipliny definovány. Limitní disciplina je hodnocena obstál nebo neobstál. Pro získání lovecké upotřebitelnosti je nutné, aby pes všechny požadované limitní discipliny splnil a to na jedné zkoušce. Splnění limitních disciplin po částech není pro získání kvalifikace lovecké upotřebitelnosti možné. Psi, kteří splní jednotlivé typy zkoušek, zaměřené na jednotlivé typy práce, alespoň ve III. ceně, získávají rovněž loveckou upotřebitelnost podle daného typu zkoušek. Limitní discipliny se nezkouší na všestranných zkouškách všech loveckých psů.  Dále se limitní discipliny nezkouší na memoriálech, mezinárodních zkouškách a soutěžích. V případě klubových zkoušek a soutěžích, pořádaných ve spolupráci s OMS, rozhoduje o zkoušení limitních disciplin nejvyšší orgán chovatelského klubu (členská schůze). Podmínky o hlasování členské schůze chovatelského klubu upravují stanovy jednotlivých chovatelských klubů a ČMMJ nepřísluší do rozhodování chovatelského klubu zasahovat. Dalším účelem zkoušek loveckých psů je prověření jejich vlastností pro účely chovu. Výběr kriterii sledovaných vlastností loveckých psů pro účely chovu je v kompetenci chovatelských klubů. Zkoušky jsou veřejné, vyjma zkoušek z norování -  bezkontaktní  norování.

LOVECKÝ PES
důležité dokumenty

PRŮKAZ PŮVODU - Je doklad o původu psa a obsahuje údaje o daném jedinci:
O jaké plemeno se jedná
Jméno psa

Jméno chovatelské stanice
Datum vrhu

Pohlaví psa
Barva srsti
Druh srsti
Číslo zápisu

Tetovací číslo popřípadě značení mikročipem
Jméno a adresa chovatele
Jméno majitele
Rodokmen Přehled předků psa
Údaje o zdraví
Další rubriky o zkouškách,výstavách apod.

Doklad o lovecké upotřebitelnosti psa

  • Lovecká upotřebitelnost psa se dokládá osvědčením lovecké upotřebitelnosti psa, které se vyhotovuje na oficiálním tiskopise ČMMJ.
  • Označuje se jako „Potvrzení o složení zkoušky psa z výkonu“ a je dokladem o tom, že pes na zkoušce prokázal loveckou upotřebitelnost pro danou skupinu zvěře či typ práce (spárkatá, drobná, norování atd.).
  • Potvrzení má podobu kartičky ve velikosti obvyklých dokladů (občanský průkaz).
  • Každé potvrzení o vykonané zkoušce musí být podepsáno vrchním rozhodčím a zástupcem okresního mysliveckého spolku pořádajícího zkoušky. Dále tento tiskopis obsahuje evidenční číslo ČMMJ a musí být označeno razítkem příslušného okresního mysliveckého spolku. OMS vedou evidenci vydaných potvrzení rozhodčího.